Catalogue description Merchant Navy Awards: London Gazette 15 September 1942 (Correspondence on recipients can...

Ordering and viewing options

This record has not been digitised and cannot be downloaded.

You can order records in advance to be ready for you when you visit Kew. You will need a reader's ticket to do this. Or, you can request a quotation for a copy to be sent to you.

Details of T 335/45
Reference: T 335/45
Description:

Merchant Navy Awards: London Gazette 15 September 1942 (Correspondence on recipients can be found dispersed throughout the file).

NAME Selwyn Capon RANK Master AWARD CBE SHIP Empire Star.

NAME Edwin Bennett RANK Master AWARD OBE SHIP Auditor.

NAME Ernest Jones Penn RANK Chief Officer AWARD OBE SHIP Derrymore.

NAME Donald Grant Purdie RANK Chief Engineer AWARD OBE SHIP Derrymore.

NAME Joseph Lindon Dawson RANK Chief Officer AWARD OBE SHIP Empire Star.

NAME Richard Frederick Francis RANK Chief Engineer AWARD OBE SHIP Empire Star.

NAME William John Harris RANK Master AWARD OBE SHIP New Westminster City.

NAME Charles Samuel A’Court RANK Chief Engineer AWARD OBE SHIP New Westminster City.

NAME Herbert Gordon Charles Weller RANK Second Engineer AWARD MBE SHIP Empire Star.

NAME James Peter Smith RANK Third Officer AWARD MBE SHIP Empire Star.

NAME James Duncan Golightly RANK Second Officer AWARD MBE SHIP Empire Star.

NAME John Dewer RANK Second Officer AWARD MBE SHIP Modesta.

NAME Sidney Albert Galer RANK Chief Officer AWARD MBE SHIP New Westminster City.

NAME Thomas Owen Hughes RANK Second Engineer AWARD MBE SHIP New Westminster City.

NAME Fred Williamson RANK Second Cook AWARD BEM SHIP New Westminster City.

NAME William Power RANK Boatswain AWARD BEM SHIP Empire Star.

NAME Sydney Milne RANK Carpenter AWARD BEM SHIP Empire Star.

NAME Frederick Albert Burton RANK Carpenter AWARD BEM SHIP Derrymore.

NAME Abdur Rahman x Sulaiman RANK Officers’ Mess Boy AWARD BEM SHIP Auditor.

NAME Harry Tebbutt Wills RANK Chief Officer AWARD Commendation SHIP Auditor.

NAME Donald Oakman Percy RANK Second Officer AWARD Commendation SHIP Auditor.

NAME Eric Charles Child RANK Second Radio Officer AWARD Commendation SHIP Derrymore.

NAME Patrick Clougherty RANK Able Seaman AWARD Commendation SHIP Derrymore.

NAME Guiseppe Agius RANK Ordinary Seaman AWARD Commendation SHIP Derrymore.

NAME Bernard Liley RANK Ordinary Seaman AWARD Commendation SHIP Derrymore.

NAME Donald Angus Tait RANK Second Engineer AWARD Commendation SHIP Derrymore.

NAME William George Southcott RANK Third Engineer AWARD Commendation SHIP Derrymore.

NAME Donald Norman Liddell RANK Sixth Engineer AWARD Commendation SHIP Derrymore.

NAME Richard Ivan Boyd RANK Second Officer AWARD Commendation SHIP Derrymore.

NAME Edward Patrick Boyce RANK Third Officer AWARD Commendation SHIP Derrymore.

NAME James Wilfred Clark RANK First Radio Officer AWARD Commendation SHIP Derrymore.

NAME William Lewis Lyons RANK Mess Room Steward AWARD Commendation SHIP Derrymore.

NAME Joseph Linklater Johnson RANK Junior Second Engineer AWARD Commendation SHIP Empire Star.

NAME John Harris Middleton RANK Senior Third Engineer AWARD Commendation SHIP Empire Star.

NAME John Falconer Mitchell RANK Junior Third Engineer AWARD Commendation SHIP Empire Star.

NAME Charles Edward Ribbons RANK Chief Steward AWARD Commendation SHIP Empire Star.

NAME Thomas Stanley Hughes RANK Second Steward AWARD Commendation SHIP Empire Star.

NAME Raymond Daniel Perry RANK Cadet AWARD Commendation SHIP Empire Star.

NAME Redmond Snayd Faulkner RANK Cadet AWARD Commendation SHIP Empire Star.

NAME Charles Percy Barber RANK Able Seaman AWARD Commendation SHIP Empire Star.

NAME Henry Edward Heaver RANK Donkeyman AWARD Commendation SHIP Empire Star.

NAME Arthur Cook RANK Master AWARD Commendation SHIP Iroquois.

NAME John McLeod RANK Third Officer AWARD Commendation SHIP Modesta.

NAME Edmond Ambrose Horsfield RANK Able Seaman AWARD Commendation SHIP New Westminster City.

NAME Tom Stanley Deeming RANK Fourth Engineer AWARD Commendation SHIP New Westminster City.

NAME James Brian McGowan RANK Apprentice AWARD Commendation SHIP New Westminster City.

NAME Vernon James Edwards RANK Apprentice AWARD Commendation SHIP New Westminster City.

NAME Norman John Bartlett RANK Apprentice AWARD Commendation SHIP New Westminster City.

NAME William Pezzack Laity RANK Second Officer AWARD Commendation SHIP New Westminster City.

NAME Peter Oliver Kavanagh RANK Third Officer AWARD Commendation SHIP New Westminster City.

NAME James Terence Petin RANK Chief Officer AWARD Commendation SHIP La Carriere.

NAME William Baillie RANK Third Officer AWARD Commendation SHIP La Carriere.

NAME George Wright RANK Master AWARD Commendation SHIP Singapore Pilot.

Date: 1942 Apr 16-1942 Sep 22
Held by: The National Archives, Kew
Former reference in its original department: MN 62
Legal status: Public Record(s)
Closure status: Open Document, Open Description

Have you found an error with this catalogue description?

Help with your research