Merchant Navy Awards: London Gazette 9 July 1941 (Correspondence on recipients can be…

Sample image

Ordering and viewing options

This record has not been digitised and cannot be downloaded.
Request a quotation for a copy to be digitised or printed and sent to you.

You must have a reader's ticket to view this record

If you already have a reader's ticket you can order the record to be ready for you when you visit us.

Or, you can order the record when you arrive.

Reference:
T 335/13
Description:

Merchant Navy Awards: London Gazette 9 July 1941 (Correspondence on recipients can be found dispersed throughout the file).

NAME James Bernard McAuley McCafferty RANK Master AWARD OBE SHIP Esmond.

NAME Arthur Patterson RANK Master AWARD OBE SHIP Harberton.

NAME William Skinner RANK Chief Engineer AWARD OBE SHIP New Sevilla.

NAME Charles Albert Bailey RANK Master AWARD OBE SHIP Shakespear.

NAME Philip Edmund Birch RANK Master AWARD OBE SHIP Thirlby.

NAME Norman Nicholson RANK Third Officer AWARD MBE SHIP Baltistan.

NAME Victoria Alexandrina Drummond RANK Second Engineer AWARD MBE SHIP Bonita.

NAME Edgar Stenstrom Anholm RANK Second Officer AWARD MBE SHIP Harberton.

NAME Dr Luigi Francesco Togneri RANK Surgeon AWARD MBE SHIP New Sevilla.

NAME James Goodall Horner RANK Chief Engineer AWARD MBE SHIP Ngatra.

NAME Pall Adelsteinsson RANK Master AWARD MBE SHIP Empire Fisher.

NAME Neale Mitchell RANK Second Engineer AWARD George Medal SHIP Inishtrahull.

NAME Edward James Butler RANK Able Seaman/Gunner AWARD George Medal SHIP Mostyn.

NAME Percy Donald Jones RANK Third Officer AWARD George Medal SHIP Shakespear.

NAME Andrew Hunter Johnson RANK Chief Engineer AWARD George Medal SHIP W B Walker.

NAME Alexander Duff RANK Carpenter AWARD BEM SHIP Esmond.

NAME Herbert Phythian RANK Seaman AWARD BEM SHIP Harberton.

NAME Gysbert Fluit RANK Seaman AWARD BEM SHIP Harberton.

NAME Donald Birtwistle Moore RANK Gunlayer AWARD BEM SHIP Modavia.

NAME David White RANK Able Seaman AWARD BEM SHIP New Sevilla.

NAME Donald Mowat RANK Electrical Engineer AWARD BEM SHIP New Sevilla.

NAME Safar Ali RANK Engine Room Sarang AWARD BEM SHIP Saint Agnes.

NAME Abdul Somodi RANK Deck Sarang AWARD BEM SHIP Saint Agnes.

NAME Edward Canlan RANK Able Seaman AWARD BEM SHIP Shakespear.

NAME James Henry Clinton RANK Gunner AWARD BEM SHIP Temple Mead.

NAME Harry John Mead RANK Gunlayer AWARD BEM SHIP Jura.

NAME Eric Blackburn RANK Gunner AWARD BEM SHIP Eikhaug.

NAME Ernest Daniel Edlin RANK DEMS Gunner Cpl. 8th Buffs AWARD BEM SHIP Victoire Roger.

NAME Frank Lamb RANK Chief Engineer AWARD BEM SHIP Scarborough.

NAME Arthur Charles Eric Green RANK Third Officer AWARD Commendation SHIP Brittanic.

NAME William Allen RANK Gunlayer AWARD Commendation SHIP Brittanic.

NAME John McGregor RANK Chief Engineer AWARD Commendation SHIP Esmond.

NAME Arthur William Gillett RANK Boatswain AWARD Commendation SHIP Esmond.

NAME Eric Vernon Smith RANK Gunner AWARD Commendation SHIP Forthbank.

NAME Robert Thomas Gibson RANK Master AWARD Commendation SHIP Inishtrahull.

NAME Wilfred Hosier RANK Second Mate AWARD Commendation SHIP Inishtrahull.

NAME William Gregg RANK Seaman/Gunner AWARD Commendation SHIP Inishtrahull.

NAME William Frank Bramhill RANK Third Officer AWARD Commendation SHIP Merchant.

NAME Thomas Peel RANK Gunlayer AWARD Commendation SHIP Megara.

NAME Vance Ayles RANK Master AWARD Commendation SHIP Ngatira.

NAME Stanley Anderson RANK Ordinary Seaman AWARD Commendation SHIP Shakespear.

NAME Alfred William Harrison RANK Master AWARD Commendation SHIP Temple Mead.

NAME Ernest Roy Lupton RANK Third Officer AWARD Commendation SHIP Temple Mead.

NAME Alan Graham Gowdy RANK Second Officer AWARD Commendation SHIP Temple Mead.

NAME Frederick Albert Chapman RANK Sailor AWARD Commendation SHIP Temple Mead.

NAME William Hugh Harrison RANK Chief Officer AWARD Commendation SHIP Thirlby.

NAME Thomas Cecil Barff RANK Chief Engineer AWARD Commendation SHIP Thirlby.

NAME William James Davies RANK Carpenter AWARD Commendation SHIP Thirlby.

NAME Peter Love RANK Chief Officer AWARD Commendation SHIP Alderpool.

NAME George Robert Mackillican RANK Chief Officer AWARD Commendation SHIP British Workman.

NAME James Robertson RANK Able Seaman AWARD Commendation SHIP Jura.

NAME George Dick Miller Reid RANK Chief Officer AWARD Commendation SHIP Jura.

NAME Charles Thomas Collett RANK Second Officer AWARD Commendation SHIP Chilean Reefer.

NAME Thomas Bell RANK Master AWARD Commendation SHIP Chilean Reefer.

NAME James Crewe RANK Wireless Operator AWARD Commendation SHIP Chilean Reefer.

NAME Arthur Dennis RANK Second Radio Officer AWARD Commendation SHIP Scottish Standard.

NAME Septimus Howard Murray RANK Master AWARD Commendation SHIP Warlaby.

NAME John Gwilym Evans RANK Chief Officer AWARD Commendation SHIP Warlaby.

NAME Russell Story RANK Chief Officer AWARD Commendation SHIP Holmelea.

NAME Edward Robertson Clark RANK Chief Officer AWARD Commendation SHIP Scottish Standard.

NAME Arthur Leason Tamlin RANK Boatswain AWARD Commendation SHIP Scottish Standard.

NAME Reginald Radley RANK Sailor AWARD Commendation SHIP Scottish Standard .

NAME Duncan Johnson RANK Able Seaman AWARD Commendation SHIP Scottish Standard.

NAME George Ernest Adams RANK Skipper AWARD Commendation SHIP King Athelstan.

NAME Kenneth Cavanaugh RANK DEMS Gunner Pte. E Yorks Regt AWARD Commendation SHIP Oud Beijerland.

NAME Harold King RANK Skipper AWARD Commendation SHIP Scarborough.

NAME James Marshall RANK Chief Engineman AWARD Commendation SHIP Ilfracombe.

NAME William John Ralph Scoble RANK Skipper AWARD Commendation SHIP Ilfracombe

Date:
1941 May 22-1941 Jun 24
Held by:
The National Archives, Kew
Former references:
in its original department:   MN 32
Legal status:
Public Record

Found an error? Suggest a correction to help improve our descriptions.

Suggest a correction for this record

Fields marked with * are mandatory.

Your details

If you provide your details, we will contact you within 10 working days if we cannot act on your suggestion


User Tags

Users have not yet tagged this record

  • You need to sign in to tag records. If you don't have an account please register.

User Collaboration

Use the form below to include your knowledge of this record. If your description includes any citable references, please add these to the "Citable References?" field on the right, remebering to seperate each reference with a comma, for example (FO 176/1/1, FO 178/2/1, and so on...)

Description
Citable References?